Atrakcje kompleksu domków
"Kwitnące Jabłonie"

Obrazów co warto zobaczyć?

Na naszych gości lokalnie i w najbliższej okolicy czeka wiele ciekawych miejsc i zabytków. W Obrazowie jest to m. in. Izba Tradycji Ogrodniczej, w której zebrane zostały ślady i pamiątki tradycji ogrodniczej Sandomierszczyzny czy barokowy kościół pw. Św. Piotra i Pawła wraz z dzwonnicą. W ramach poznawania naszego zacisza polecamy spacery pośród sadów jabłoni, wędrówki wąwozami w sąsiednich miejscowościach oraz wizytę nad lokalnym stawem, za którym funkcjonuje miejsce wypoczynkowo-rekreacyjno-turystyczne.

Sandomierski Szlak Jabłkowy

To kraina pełna niezwykłych sadów, pysznych owoców, malowniczych krajobrazów, a także bogatej historii i ciekawych twórców. Sandomierszczyzna to jeden z najciekawszych krajoznawczo-ogrodniczych obszarów w naszym kraju. Natura obdarzyła ten kawałek Polski łaskawym klimatem – okolice Sandomierza mają specyficzny mikroklimat, który pozwala na wyprodukowanie owoców sandomierskich o specyficznym smaku i zapachu. Szlak skupia gospodarstwa sadownicze, agroturystyczne i winiarskie, które mogą zaoferować nie tylko pobyt w ciekawym zakątku Polski, ale także uatrakcyjnić go innowacyjnymi propozycjami tras wiodących przez najciekawsze, najbardziej malownicze i atrakcyjne miejsca powiatu sandomierskiego. Indywidualnie dobierane trasy wycieczek pozwalają zasmakować w krajobrazach Wyżyny Kielecko – Sandomierskiej i poznać wspaniałą spuściznę kulturową i historyczną tego regionu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://www.szlakjablkowy.pl/

Sandomierski Szlak Winiarski

Pośród urokliwych wzniesień i dolin wyżyny sandomierskiej znajdziecie winnice zrzeszone w Sandomierskim Stowarzyszeniu Winiarzy. Lessowa ziemia tego regionu i jego specyficzny mikroklimat sprawiają, że rosnąca tu winorośl co roku daje możliwość wyprodukowania win z bogatą nutą aromatów i smaków, które zadowolą podniebienia wielu miłośników tego trunku. Efektem tego jest powiększająca się z roku na rok liczba medali przyznawana sandomierskim winiarzom na wielu międzynarodowych konkursach winiarskich. Sandomierskie winnice to nie tylko winorośl i winiarnie, w których odbywają się degustacje. To również miejsca, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, odpocząć, zrelaksować się.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.sandomierskiszlakwiniarski.pl/

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W OKOLICY

W odległości do 50 km znajdziecie szereg ciekawych atrakcji, które będąc naszym gościem również warto odwiedzić. Zachęcamy także do zajrzenia na stronę www.swietokrzyskie.travel, gdzie znajdziecie najpełniejsze informacje na temat najciekawszych atrakcji w Świętokrzyskim. Poniżej kilka propozycji, które z pewnością Was nie rozczarują!

Sandomierz – Królewskie Miasto na siedmiu wzgórzach (~ 10 km)

To przepiękne, jedno z najstarszych miast w Polsce na pewno przypadnie Wam do gustu. Spokojny spacer po Starym Mieście, zwiedzanie pięknych zabytków i uroczych miejsc to podróż pełna historii i cudownych widoków. Sandomierz znany powszechnie z kadrów serialu „Ojciec Mateusz” proponuje swoim „gościom” szeroki wachlarz atrakcji – zwiedzanie Pozdziemnej Trasy Turystycznej, Bramy Opatowskiej, Zamku Królewskiego, bazyliki katedralnej, Muzeum Diecezjalnego w Domu Długosza i całego szeregu zabytków, których nie sposób wymienić w jednym zdaniu i zobaczyć w ciągu jednego dnia! Poza poznawaniem historycznej tkanki miasta warto pokonać malownicze sandomierskie wąwozy, zajrzeć do winnicy Świętego Jakuba i zrelaksować się w przestrzeni bulwarów nad brzegiem Wisły.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://sandomierz.eu/266/strona-turystyczna.html  

Góry Pieprzowe (~ 10 km)

Góry nazywane też „Pieprzówkami” są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Góry Pieprzowe stanowią fantastyczny punkt widokowy – rozciąga się z nich piękny widok na Sandomierską Starówkę. W kierunkach południowych na linii horyzontu rysuje się drzewostan Puszczy Sandomierskiej. To także największe w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie skupisko dziko rosnących róż, można tu spotkać aż dwanaście gatunków tych kwiatów. Niekiedy podczas dobrej pogody z „Pieprzówek” można dostrzec obiekty w odległości nawet 50 km.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://sandomierz.eu/389/208/gory-pieprzowe.html

Opatów – Świętokrzyskie Miasto Skarbów (~ 10 km)

Opatów to średniowieczne miasto, którego serce stanowi rynek z zabytkowym ratuszem z przełomu XVI i XVII w. W bliskim sąsiedztwie znajduje się kolegiata pw. św. Marcina, która jest jednym z najważniejszych zabytków architektury romańskiej, renesansowa brama Warszawska oraz barokowy klasztor oo. Bernardynów. Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer 400-metrową Podziemną Trasą Turystyczną z wielokondygnacyjnym układem piwnic kupieckich. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem można poznać historię samych podziemi oraz dzieje miasta i jego zabytków. Będąc w Opatowie skosztujcie także krówek opatowskich – specjału o niekwestionowanej renomie i wspaniałym smaku!

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.opatow.travel

Kurozwęki – Pałac w krainie bizonów (~ 50 km)

Pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, pozwalających prześledzić kolejne zmiany stylów: od murowanego zamku rycerskiego, poprzez dwór obronny, do barokowo-klasycznej rezydencji. Zamek został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Dzisiejszy zespół pałacowo-parkowy tworzy pałac, pawilon wschodni zwany oficyną, pawilon zachodni zwany oranżerią, budynek stajni cugowej oraz zachowana część krajobrazowego parku angielskiego, którego prawdziwą ozdobą są platany. W sąsiedztwie Pałacu możecie podziwiać stado bizonów – zwierzęta żyją w naturalnych warunkach, a jednocześnie w historycznym otoczeniu. W sezonie letnim ciekawą atrakcją są także labirynty wytyczone wśród upraw kukurydzy oraz pośród młodych buków.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://www.kurozweki.com/pl/  

Ujazd – Tajemnice Ruin Zamku Krzyżtopór (~ 30 km)

Pośród urokliwych wzniesień i dolin wyżyny sandomierskiej znajdziecie winnice zrzeszone w Sandomierskim Stowarzyszeniu Winiarzy. Lessowa ziemia tego regionu i jego specyficzny mikroklimat sprawiają, że rosnąca tu winorośl co roku daje możliwość wyprodukowania win z bogatą nutą aromatów i smaków, które zadowolą podniebienia wielu miłośników tego trunku. Efektem tego jest powiększająca się z roku na rok liczba medali przyznawana sandomierskim winiarzom na wielu międzynarodowych konkursach winiarskich. Sandomierskie winnice to nie tylko winorośl i winiarnie, w których odbywają się degustacje. To również miejsca, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, odpocząć, zrelaksować się.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.sandomierskiszlakwiniarski.pl/

Szydłów – Średniowieczne Carcassonne (~ 55 km)

Z powodu doskonale zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz murów miejskich, Szydłów już przed laty zyskał miano polskiego „Carcassonne”. Skarbem Szydłowa jest zamek królewski z czasów Władysława Jagiełły. Król wizytował Szydłów aż 17 razy, dlatego jego miejsce zamieszkania musiało spełniać normy godne króla. Przy zamku odbywają się liczne imprezy plenerowe, m.in. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego. W Szydłowie możecie zwiedzić także Muzeum Zamków Polskich. Ciekawostka! Gmina Szydłów jest największym zagłębiem śliwkowym w Polsce. Uprawianych jest tutaj ponad 40 różnych odmian śliw na obszarze ponad 1700 ha. W sezonie śliwki można zakupić bezpośrednio u sadowników. Przetwory śliwkowe, śliwki wędzone są do nabycia m. in. w Punktach Informacji Turystycznej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.szydlow.pl/

Pacanów – Bajkowe wrażenia (~ 65 km)

To prawdziwa gratka dla całej rodziny! W Pacanowie – miejscowości znanej z książek Kornela Makuszyńskiego działa Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Centrum zaprasza do świata fantazji, który nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Organizuje wydarzenia kulturalne dla najmłodszych, nieco starszych i tych już całkiem dorosłych. Wśród proponowanych atrakcji znajdują się warsztaty animacyjne i teatralne, a także liczne gry i zabawy rozwijające wyobraźnię. My szczególnie polecamy magiczną księgarnię, ogród oraz wystawę interaktywną. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.stolica-bajek.pl

Krzemionki – Neolityczne Kopalnie Krzemienia z listy UNESCO (~ 45 km)

W Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego, znanego dzisiaj m. in. z pięknej biżuterii. Nie bez powodu ten wyjątkowy relikt przeszłości został uznany w 1994 roku za Pomnik Historii. Krzemionki są najważniejszą częścią Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, wpisanego w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka obowiązkowa dla każdego miłośnika archeologii i geologii!

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.krzemionki.pl

Ćmielów – Królewstwo Porcelany (~ 30 km)

Ćmielów to niewielka miejscowość położona na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej. Ćmielów nazywany jest „porcelanowym miasteczkiem”, a to za sprawą dwóch zakładów, w których powstaje słynna ćmielowska porcelana. Fabryka Porcelany „AS Ćmielów” w 2005 roku otworzyła pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany. Poznacie tu tajniki wytwarzania porcelany, etapy metamorfozy surowego odlewu, szkliwienia i ręcznego malowania. Prawdziwą atrakcją jest wejście do wnętrza oryginalnego 22 metrowego garncarskiego pieca. W ofercie znajdziecie także warsztaty porcelanowe, wystawę starej porcelany, galerię sztuki współczesnej, aleję małp i inne atrakcje.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://turystyka.cmielow.com.pl/

l

10. Bałtów – Przygoda dla całej rodziny (~ 50 km)

Bałtowski Kompleks Turystyczny to idealne miejsce dla aktywnego, rodzinnego wypoczynku. Dziki Bałtowski Zwierzyniec, Park Miniatur oraz imponujący park rozrywki to tylko część oferty. Tutaj najważniejsze są dinozaury! Tematyka i lokalizacja kompleksu nie jest przypadkowa – park powstał w miejscu odkryć tropów górnojurajskich dinozaurów! Działa tu prawdziwe Muzeum Dinozaurów, znajdujące się na końcu ścieżki dydaktycznej z dinozaurami rzeczywistych rozmiarów. Wystawa prezentuje eksponaty z różnych okresów w dziejach Ziemi. Wśród nich nie mogło zabraknąć skamieniałości z ery dinozaurów pochodzących z terenów Bałtowa i okolic, jak też cennych skamieniałości przywiezionych z Libanu, Maroka czy Madagaskaru. Bałtów to jedno z najpopularniejszych miejsc w województwie świętokrzyskim – co roku odwiedza go kilkaset tysięcy turystów! Takie liczby mówią same za siebie J

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://juraparkbaltow.pl/

Zamek hr. Tarnowskich w Dzikowie – Rezydencja spod herbu Leliwa (~ 25 km)

Dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa – zamek w Dzikowie– wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega, którego historia sięga XV wieku. Po licznych przebudowach i po pożarze w 1927 r. zamek odbudowano w stylu wczesnego baroku. Na zamku Tarnowscy gościli wiele znakomitych osobistości, należeli do nich m. in.: Hugo Kołłątaj i prezydent Ignacy Mościcki. Zamek jest dzisiaj siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które posiada w swoich zbiorach m. in. słynne dzieła sztuki i bibliotekę zwane Kolekcją Dzikowską. Wśród nich znajdują się obrazy Paola Veronesa, Antoona van Dycka, Rembrandta, Trevisaniego, braci Carraccich, a także liczne rękopisy luminarzy europejskich – między innymi rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza oraz białe kruki, na przykład: komplet wydań Biblii w języku polskim oraz pierwodruki ojców literatury polskiej.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://mhmt.pl/

Baranów Sandomierski – Architektoniczna perła renesansu (~ 35 km)

W Baranowie Sandomierskim znajdziecie jedną z najcenniejszych i najpiękniejszych dawnych rezydencji magnackich. Renesansowy zamek jest często uwzględniany wśród najlepiej zachowanych w Europie. Obecny kształt zamku stanowi imponujący przykład wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich. Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, rezydencja zwana „Małym Wawelem” zawdzięcza najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci’emu. Zamek otoczony jest 16-hektarowym parkiem podzielonym na części w stylu angielskim, francuskim oraz włoskim, po którym spacerują piękne i dystyngowane kolorowe pawie. Idealny pomysł na spędzenie kilku chwil wśród historycznego piękna!

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.baranow.com.pl/

Jezioro tarnobrzeskie – Na fali dobrej zabawy (~ 30 km)

Jezioro Tarnobrzeskie to 455 hektarów lustra wody, najdłuższa plaża w południowej Polsce i otoczenie pełne atrakcji. To drugi pod względem wielkości akwen wodny na Podkarpaciu i czwarty najgłębszy, wśród sztucznych zbiorników. Akwen nazywany jest „cudem ekologii”, gdyż powstał w wyniku wypełnienia wodą pokopalnianego wyrobiska. 90 procent wody, którą tutaj wpuszczono miało pierwszą klasę czystości – była więc krystalicznie czysta. Dla utrzymania tego efektu, co roku jej część jesienią jest spuszczana do Wisły, a wiosną zastępuje się ją czystą wodą – wymianie podlega około 5 milionów m3 wody! Akwen jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych – żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu. Działają tutaj dwa wyciągi do wakeboardingu i baza nurkowa, za pośrednictwem której można wyruszyć w podwodną podróż na głębokość nawet 42 metrów. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje stanica wodniacka i keja, a także liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego. To tutaj znajduje się także najdłuższa tyrolka w Polsce. Długość lin, z których część przebiega nad wodą, to równe 500 metrów. Latem można także korzystać z wodnego parku rozrywki. Co ważne! Całe jezioro jest objęte „strefą ciszy”, co oznacza, że odpoczynku nie będzie mącić Wam ryk silników motorówek czy skuterów wodnych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://jezioro-tarnobrzeskie.eu/